10 مورد از بهترین ابزارهای تحلیل و آنالیز سایت 2020 و 2021

عدم وجود ابزار آنالیز سایت رایگان برای بسیاری از وبمسترها همیشه مساله‌ای چالش برانگیز بوده، هست و خواهد بود. چرا؟! چون بسیاری از ابزارهای آنالیز و بررسی سایت پولی و غیررایگان هستند و صاحبان سایت و کسب و کارهای آنلاین بیشتر به دنبال روش‌های دور زدن این ابزارها و استفاده رایگان از آنها هستند تا بتوانند تحلیل وبسایت خود را دقیقا انجام دهند. البته باید این نکته را نیز خاطرنشان کرد که گوگل با آپدیت‌های اخیر خود در سایت گوگل وب مستر یا سرچ کنسول خودمان، ابزار کامل و جامعی را برای تحلیل و بررسی سایت از هر نظر ارائه داده است. به عبارت بهتر، وبیــــرا اولین و بهترین ابزار تحلیل سایت را گوگل وبمستر (گوگل سرچ کنسول) می‌داند که تحلیل درستی و دقیقی از روند پیشرفت سایت در اختیار شما قرار می‌دهد؛ اما بعضی اوقات وبمسترها به دنبال ابزاری هستند که در یک ویژگی خاصی، اطلاعات دقیقی در اختیارشان قرار دهد که در ادامه به چند مورد از آنها اشاره می‌شود.
باید بدانید قبل از هرکاری در جهت سئو بهینه‌سازی داخلی و خارجی، دانستن روند حرکت سایت به شما در چیدمان استراتژی دیجیتال مارکتینگ کمک بسیاری می‌کند. از این رو باید کاملا دقیق و حساب شده در آنالیز سایت و سئو سایت پیش بروید. تحلیل سایت یکی از مهمترین گام‌هایی است که باید آن را همیشه قبل از انجام هر قدمی انجام دهید. ابزارهای زیادی برای آنالیز سایت در فضای مجازی وجود دارد که ما  10 مورد از بهترین ابزارهای آنلاین رایگان بررسی سایت را در این مطلب به شما معرفی می‌کنیم. باید بدانید که این ابزارها نیز دارای خطاهایی می‌باشند که نباید به نتایج آنها اعتماد صد در صدی داشته باشید اما به هر حال اطلاعات مفید و خوبی در اختیار شما قرار می‌دهد که وبمسترهای حرفه‌ای از کنار هم قرار دادن نتایج چند ابزار به تحلیل درستی از سایت خود دست پیدا میکنند.


روش‌های آنالیز سایت در گوگل


برای آنالیز روشهای مختلفی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌شود:

 • استفاده از ابزارهای آنالیز سئو سایت مانند Alexa / Similarweb / Ahrefs / Semrush / Majestic
 • اگر سایت برای خودمان باشد استفاده از گوگل سرچ کنسول یا همان گوگل وبمستر
 • استفاده از هوش انسانی و تحلیل سایت همراه چندین ابزار در کنار هم

 


۱۰ ابزار آنالیز و تحلیل سایت در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱


ابزار آنالیز سایت: ماز (Moz.Com)

ابزار تحلیل سایت MOZ (به فارسی ماز) یکی از مشهورترین، معروفترین و پرکاربردترین ابزارهای بررسی سایت برای نظارت بر سئو و کمپین‌های مارکتینگ است. سایت ماز با ارائه معیاری به نام DA یا اعتبار دامنه و PA یا اعتبار صفحه، یک مقیاس قابل اعتنا به‌منظور تعیین ارزش سایت در بین سایت‌های دیگر تعیین می‌کند. DA و PA براساس معیارهای متفاوت مانند تعداد دامنه‌های لینک، تعداد لینک‌های پشتیبانی و فاصله لینک‌های پشتیبانی از صفحه اصلی وب‌سایت‌ها تعیین می‌شود. ابزار تحلیل سایت MOZ (به فارسی ماز) برای کمپین‌های تحلیل سئو بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. به کمک آن می‌توانید روی رنکینگ کلمات کلیدی تمرکز و بدانید استراتژی‌ سئوی شما چه مقدار کاربردی بوده است. اما متاسفانه این ابزار به شما این امکان را نمی‌دهد که رنک موتور جستجوی رقبای خود را ردیابی کنید. در نتیجه بیشتر کاربران ماز بیان کرده‌اند که از Samrush و دیگر ابزارها برای تحلیل سئوی رقابتی استفاده می‌کنند.
ابزار تحلیل سایت MOZ (به فارسی ماز) برای 30 روز رایگان است و بعد از آن باید برای هر ماه 99 دلار هزینه کرد. اما مجموعه وبیـــــرا برای راحتی حال شما و دسترسی آسانتر به این ابزار پرکاربرد آن را با دسترسی 30 روزه، فقط با مبلغ 25 هزار تومان در اختیار شما قرار می‌دهد.

شما کاربران عزیز از طریق لینک روبرو می‌توانید برای خریداری ابزار آنالیز سایت MOZ اقدام کنید: خرید ابزار MOZ PRO

ابزار آنالیز سایت: آاچرفز (Ahrefs.Com)

ابزار آنالیز سایت: آاچرفز (Ahrefs.Com)

همانند MOZ، ابزار آنالیز سایت Ahrefs (به فارسی آاچرفز) برای مطالعه عملکرد استراتژی‌های سئو بخصوص بخصوص سئوی خارجی بسیار مناسب است. ابزار تحلیل سایت Ahrefs نگاهی عمیق به الگوهای لینک ساخته شده برای هر سایت را فراهم می‌آورد و به وبمستر کمک می‌کند تا عملکردهای سئوی خارجی رقیب را مورد مطالعه و تحلیل قرار دهد و در اجرای استراتژی خود لحاظ کند. در زیر به چند متغیری که می‌توانید با ابزار بررسی سایت آاچرفز بدست آوردید را نام برده‌ایم:

 • کل لینک‌های پشتیبان
 • کل پیج‌هایی که در آن‌ها کاوش می‌شود
 • تعداد لینک‌های پشتیبان از .edu، .gov، .com، .org و .net است.
 • تفکیک بین لینک‌های فالو و عدم فالو
 • تفکیک بین لینک‌های تصویری و متنی
 • انکرها
 • منابعی که بیشتر دامنه‌های مرجع از آنجا نشات می‌گیرند
 • IPهای مرجع
 • لینک‌های خارجی در وب‌سایت

ابزار تحلیل سایت Ahrefs یکی از ابزارهای حرفه‌ای بررسی سئو سایت در فضای مجازی است. اگر شما می‌خواهید گزارش‌های دقیقی از کمپین‌های سئوی خارجی خود و رقیب خود بدست آورید، برنامه‌های پایه برای یک ماه با مبلغ 99 دلار در اختیار شما خواهند بود که به شما این امکان را می‌دهد تا به 5 میلیون ردیف داده دسترسی داشته باشید.

ابزار آنالیز سایت: سمراش (SEMRush.Com)

ابزار تحلیل سایت: سمراش (SEMRush.Com)

مهم‌ترین دلیلی که دیجیتال مارکترها از ابزار آنالیز سایت SEMRush (به فارسی سمراش) استفاده می‌کنند این است که بر عملکرد رقابتی بین سایت خود و رقیبانشان نظارت ‌کنند. در عرض چند ثانیه شما می‌توانید وارد لینک وب‌سایت در نوار جستجو شوید و معیارهای زیر را دریافت کنید:

 • حجم ترافیک از جستجوی تبلیغاتی و طبیعی
 • تغییرات در حجم جستجو در طول زمان
 • رنک کلمات کلیدی
 • بررسی رقبای اصلی
 • لینک‌های پشتیبانی عدم فالو و فالو

ابزار بررسی سایت: وورنک (WooRank.Com)

ابزار بررسی سایت: وورنک (WooRank.Com)

یکی از بهترین و سریع ترین سایت های آنالیز سئو، سایت WooRank (به فارسی وورنک) می‌باشد که با بررسی کامل و دقیق وبسایت، یک گزارش اجمالی از سئو داخلی و سئو خارجی سایت ارائه می دهد. بدون ارتقا دادن به نسخه ی پولی، فقط می توانید تعداد محدودی گزارش بگیرید، اما می توانید گزارش های از قبل انجام شده را مشاهده نمایید. موارد زیر توسط ابزار بررسی سایت وورنک بررسی می‌شود:

 • سئو: گزارشی از  سئو داخلی و خارجی سایت و ایرادات آن
 • موبایل: ایرادات نسخه موبایل سایت
 • قابلیت استفاده: گزارشی از کاربر پسند بودن سایت
 • تکنولوژی: گزارشی از تکنولوژی مورد استفاده در سایت مخصوصا برای سنجش سرعت آن
 • شبکه اجتماعی
 • بازدیدکنندگان: گزارشی از میزان بازدیدکنندگان حدودی سایت

ابزار بررسی سایت: سئو سایت چکاپ (SEOSiteCheckup.Com)

ابزار تحلیل سایت: سئو سایت چکاپ (SEOSiteCheckup.Com)

ابزار تحلیل سایت SEOSiteCheckup (به فارسی سئو سایت چکاپ)، یکی از سایت های تجزیه و تحلیل سئو رایگان است که سایت را به دقت از هر نظر بررسی می‌کند. بر اساس نتایج آنالیز، یک نمره بر حسب عدد به تحلیل انجام شده الصاق می‌گردد. بخش هایی که این ابزار آنالیز مورد بررسی قرار می دهد:

 • خطاهای سئو سایت : این بخش، تمامی موضوعات مربوط به سئو را بررسی می کند.
 • خطاهای سرعت سایت: این بخش، موارد مربوط به سرعت لود سایت را مورد بررسی قرار می دهد.
 • امنیت و سرور سایت: این بخش خصوصیات بارز مرتبط با هاست و امنیت صفحه را مورد بررسی قرار می دهد.
 • نسخه موبایل
 • شبکه اجتماعی
 • وب معنایی : این بخش مشخص می کند که آیا سایت شما از داده های ساختاری استفاده می کند یا نه.

در زیر بقیه عناوین ابزارهای آنالیز سایت به تفکیک نام برده می‌شود:

ابزار آنالیز سایت: جی‌تی‌متریکس (GTMetrix.Com)

ابزار تحلیل سایت: پینگ‌دام (Pingdom.Com)

ابزار بررسی سایت: سئو اپتیمر (Seoptimer.Com)

ابزار آنالیز سایت: نیبلر (Nibbler.Com)

ابزار تحلیل سایت: میکس‌رنک (MIXRANK.Com)

ابزار بررسی سایت: وبسایت گردر (Website.Grader.Com)


سوالات متداول درباره آنالیز وب سایت


منظور از ابزار آنالیز سایت چیست؟

ابزار آنالیز سایت وظیفه سنجش، جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل و تهیه گزارش از داده‌ها و اطلاعات سایت را دارد

چه ابزارهایی برای آنالیز سایت وجود دارد؟

ابزارهای مختلفی برای تحلیل سایت وجود دارد که در این مطلب به تفکیک 10 مورد از معتبرترین آنها را بررسی می‌کنیم

سخن پایانی
آنالیز سایت را همواره باید برای سایت خود انجام دهید تا ‌بتوانید با یک ارزیابی دقیق، رتبه سایت خود را ارتقا دهید و هر چه زودتر خود را به صفحه اول گوگل برسانید. در این مسیر شما می‌توانید از ابزارهای آنالیز رایگان استفاده کنید که ما در این مطلب 10 سایت برتر را نام بردیم. امیدوارم این مقاله راجع به بهترین ابزارهای بررسی و تحلیل سایت برایتان مفید بوده باشد. شما از چه ابزاری برای آنالیز وبسایت خود استفاده می کنید؟ لطفا نظرات خود را در بخش دیدگاه، برایمان به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *